Az örökbefogadások felgyorsítására és szabályainak egyszerűsítésére tett javaslatot Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára és Fülöp Attila szociális ügyekért felelős államtitkár. Mivel az örökbefogadás érzékeny terület, ezért a törvényhozó részéről is fokozott odafigyelésben részesül.
A törvényjavaslat célja, hogy azok a gyermekek, akikről a vér szerinti szülők lemondtak, örökbefogadó családba kerülhessenek, az örökbefogadást tervező szülők és az örökbefogadásra váró gyermekek pedig minél gyorsabban egymásra találhassanak.
Az örökbefogadás főbb változásai:
- Az örökbefogadás folyamata kilenc hónapra rövidülhet.
- Újabb gyermek örökbefogadása esetén egyszerűbb lesz az örökbefogadó szülők alkalmassági vizsgálata.
- Az újonnan jelentkező örökbefogadni szándékozó szülőknek nem lesz kötelező a 40 órás tanfolyam elvégzése.
- Hat helyett három hónap után örökbe fogadható lesz az a gyermekvédelmi rendszerben nevelkedő gyermek, aki iránt egyáltalán nem érdeklődnek vér szerinti szülei.
- Rendszertelen kapcsolattartás esetén a korábbi egy év helyett nyolc hónap után lesz örökbe fogadható a gyermek.
- Az örökbefogadást tervezők számára évente legfeljebb tíz nap munkavégzés alóli felmentést biztosítanak.
- Az örökbefogadó szülők és a gyermekek között fennálló legnagyobb korkülönbséget ötven évre emelik, hogy minél több idősebb gyermeket is örökbe lehessen fogadni.
Az elmúlt években megkezdte a kormány a családközpontú gyermekvédelem kiépítését, egyúttal a nevelőszülőséget népszerűsítő kampány is indult. Idén január elsejétől több, az örökbefogadást ösztönző támogatást is bevezetett a kormány, amelyek között az örökbefogadói díjat, az örökbefogadói gyest és anyasági támogatást kérhetnek a szülők.
A KSH adatai szerint 2017-ben összesen 1025 örökbefogadást engedélyeztek, amelyek közül a Dél-Alföldi régióban 115, ezen belül Békés megyében 31 örökbefogadás volt sikeres.
A törvényjavaslatot az alábbi linken érik el: https://www.parlament.hu/irom41/10516/10516.pdf