A munkáltatók a munkavállalóik munkabérei utáni közterhek megfizetése alól mentesülnek július végéig a turizmus és a vendéglátás kényszerű szüneteltetése miatt leginkább bajban lévő ágazatokban, a díszkertészeknél, a bor- és szőlőtermelőknél, a pálinka-előállítóknál, a kisüzemi sörfőzdéknél és a vadgazdálkodási szolgáltatóknál is – közölte Nagy István agrárminiszter kedden az operatív törzs sajtótájékoztatója előtt.
Ezenkívül a munkavállalóknak a járulékok közül csak a 4 százalékos természetbeni egészségbiztosítási járulékot kell megfizetniük, amelynek az összege nem haladhatja meg a 7710 forintot. Sajnos a járvány a lehető legrosszabbkor, a legfontosabb értékesítési időszakában törte ketté a dísznövényekkel foglalkozó vállalkozások tevékenységét, így a kormány reméli, hogy ezekkel a könnyítésekkel tudnak számukra segíteni!
Döntöttek a szabad felhasználású, akár három éves futamidejű Agrár Széchenyi Folyószámla Hitel ingyenessé tételéről és a felvehető hitelkeret megduplázásáról, ami azt jelenti, hogy az év végéig megkötött új hitelszerződéseknél a felvehető hitel maximumát a jelenlegi 100 millió forintról 200 millió forintra növelték, az agrártárca költségvetési forrásaiból jelenleg is nyújtott kamat- és kezességi díjtámogatást 100 százalékra emelte, valamint vállalta a hitelek megkötésével, fenntartásával kapcsolatos költségek 100 százalékának megtérítését.
Nagy István kifejtette, hogy ehhez a pénzügyi forráshoz könnyű hozzáférni, kulcsszerepet játszik az egyéni gazdaságok hitelezésében. Mindezek mellett döntöttek az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány által a hitelekhez nyújtott kezességek díjainak csökkentéséről is, a díjakhoz nyújtott minisztériumi költségvetési díjtámogatás 0,75 százalékra emeléséről.
A kormány eddig bejelentett gazdasági intézkedései mintegy 300 ezer gazdaság, vállalkozás számára jelent segítséget. Az év végéig meghirdetett, teljes hitelfizetési moratórium, a felgyorsított áfa-visszaigénylések segítik a vállalkozások pénzügyi stabilizálását. Az agrártárca javaslatcsomagja rendelkezik rövidtávú válságkezelési intézkedésekkel, valamint a gazdaság újraindítását támogató beruházási programokra vonatkozó tervekkel.
Számos élelmiszeripari céget és gazdálkodót látogatott meg a tárcavezető az utóbbi hetekben, és a szakmai szervezetek Gazdaságvédelmi akciótervhez készített javaslatait feldolgozták, ennek alapján állították össze a saját, a mezőgazdaságot és az élelmiszeripart érintő javaslatcsomagot. A legfontosabb célok most az értékesítési lehetőségek, a bevételek és a gazdaságok működéséhez szükséges munkaerő biztosítása.
Nagy István miniszter nyílt levélben kérte a Magyarországon működő élelmiszer kiskereskedelmi láncokat és a hazai beszállítókat a magyar termékek preferálására az import helyett. Továbbá azt is támogatja, hogy az önkormányzatok a járványügyi szabályok betartása mellett tartsák nyitva a piacokat, ezáltal a magyar lakosság hozzáfér a kistermelők termékeihez.
A minisztérium elindította a munkaszuret.hu internetes oldalt, ahol az idénymunkát kínáló agrárvállalkozások nyújtotta munkalehetőségeket tudják bemutatni a magyar lakosság számára a jobb megélhetés érdekében.
Fotó: Botár Gergely/kormany.hu