Bezárt éttermek és drasztikusan csökkenő vendégforgalom: a koronavírus hatásai

Üres utcák, bezárt éttermek fogadják az embert minden egyes településen hazánkban. A koronavírus járvány miatt a vendéglátósok első körben kénytelenek voltak rövidített nyitvatartásra átállni, majd, amikor jelentősen csökkent a forgalmuk a cégek, munkahelyek bezárása és a kijárási korlátozás miatt, egyes éttermek határozatlan időre bezártak, mások pedig átálltak az ételkiszállításra. 

A még működő éttermek ingyenes kiszállítással vagy nagyon minimális díjszámítással próbálják megtartani régi vendégkörüket és némi bevételre szert tenni. Ez az összeg csak az életben maradásukhoz, a rezsijük kifizetéséhez lesz elég, a dolgozók bérét ez nem fedezi – mondta Garzó István, a Varietas Vendéglő és Vendégház üzemeltetője, tulajdonosa.  

Egy munkáltató akkor fizet járulékot a dolgozó után, ha szüksége van rá. Vagyis a járulékkedvezmény most nem jó megoldás szerinte. Garzó István, az általa vezetett étteremnél csökkentett munkaidőt vezetett be, de sajnos már el kellett bocsájtania egy főt, mivel a forgalma teljesen visszaesett.  Mint mondta: „olyan félelem érzetük lett az embereknek, hogy eddig ilyen nem volt. Már látszódik, hogy a megszokott nyári gyerek táborok, de az egyház Népművészeti tábora sem lesz megtartva, amelyet 25 éve eddig minden évben megrendeztek és ez számukra plusz bevételt jelentett.” 

Az ebédet hordók száma is nagymértékben csökkent.

A vendéglátósok abban bíznak, hogy a Nyugat-Európai országokhoz hasonlóan az állam munkabér támogatást ad majd a munkáltatóknak, és így talán az állások és a munkahelyek is megmenthetőek maradnának.